Ейхенвальд О.О. (1861 – 1944)

Видатний вчений і педагог. Народився 23 грудня 1863 (5 січня 1864) року в Петербурзі. Батько його був фотографом, мати - професором консерваторії. У 1883 р. закінчив гімназію в м.Москві. Після закінчення 2-х курсів фізико-математичного факультету МГУ вступив в Інститут інженерів шляхів сполучення в Петербурзі, який закінчив у 1888 р. З сімнадцяти років працював в якості інженера будівельника, поєднуючи практичну діяльність інженера з творчою роботою в області фізики.

У формуванні Эйхенвальда як фізика-дослідника велику роль зіграв його друг, творець і керівник школи російських фізиків XX ст. - П.М.Лебедєв.

У 1895 р. Эйхенвальд виїхав на навчання в Страсбурзький університет. У 1897 р. закінчив університет, і захистив докторську дисертацію на тему: "Поглинання електромагнітних хвиль електролітами". У тому ж році Эйхенвальд повернувся в Москву і зайнявся науковою та педагогічною діяльністю в Вищому Інженерному училищі (у майбутньому - Московський інститут інженерів шляхів сполучення). З 1905 р. - директор цього інституту.

1900 р. Эйхенвальд очолив кафедру фізики на Московських Вищих жіночих курсах (МВЖК), перетворених після Жовтневої революції в 2-ий МДУ, а з 1930 р. у Московський інститут тонкої хімічної технології. За проектом Эйхенвальда архітектором Соколовим С.І. споруджений фізико-хімічний корпус МВЖК.

З 1912 р. був президентом фізичного товариства ім. П.Н.Лебедєва. З 1920 р. Эйхенвальд проживав за кордоном, підтримуючи тісний зв'язок з радянськими вченими. Помер у 1944 р. в Італії.

Основні наукові праці: "Про магнітну дію тіл, що рухаються в електростатичному полі", яку О.О.Эйхенвальд захистив у 1904 р. у МДУ як докторську дисертацію.

У 1908 р. виконав дослідження "Рух енергії при повному відбиванні світла".

У 1912 р. - "Про поле світлових хвиль при відбиванні і заломленні".

У 1934 р. - "Акустичні хвилі великої амплітуди".

Експеримент Эйхенвальда з обґрунтування струму зсуву Максвелла викладено у всіх підручниках фізики. Усі наукові праці Эйхенвальда характеризують його як видатного вченого, фізика-теоретика й експериментатора. Крім того він був відомим лектором і педагогом. Розробив і організував кращий в Росії спеціальний фізичний практикум. Опублікував низку популярних підручників: "Електрика", "Акустика й оптика" та "Курс теоретичної фізики".

Назад

  •     






© 2003-2023 Методика навчання фізики в середній школі | Хостинг: RCHosting